”Jotta jokainen opiskelija voisi hyvin” – 4Q-korkeakoulujen opiskelijahyvinvointikysely käynnistyy marraskuussa
4Q-kumppanikorkeakoulut Kajaanin ammattikorkeakoulu (KAMK), Diak, Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) ja Yrkehögskolan Arcada toteuttavat yhteisen opiskelijahyvinvointikyselyn marraskuussa. Tavoitteena on parantaa opiskelijoiden hyvinvointia ja kehittää tukipalveluita.
– Opiskelijamme ovat tärkein voimavaramme tulevaisuuteen. Kuulemme entistä enemmän kansallisella tasolla viestejä opiskelijoiden hyvinvoinnin heikkenemisestä, lisääntyneestä stressistä ja elämän hallinnan haasteista. Jotta voimme osaltamme tukea opiskelua KAMKissa ja kehittää vaikuttavuutta, haluamme ymmärtää mitkä asiat ovat jo nyt hyvin tai mitkä kaipaavat vielä parannusta. Tavoitteenamme pitää olla, että jokainen opiskelija voi hyvin, kertoo KAMKin rehtori Matti Sarén.
Kyselyllä ei pelkästään kerätä tietoa opiskelijoiden hyvinvoinnista vaan sen tuloksilla pyritään myös parantamaan tuen ja palveluiden kohdentamista. Kyselyyn vastaamisen tuloksena opiskelija saa havainnollistavan tiedon omasta tilanteestaan, hyvinvoinnistaan ja opiskelukyvystään sekä tietoa olemassa olevista tukipalveluista.
Oikeanlaista tukea ja konkreettinen työkalu hyvinvoinnin seurantaan
Opiskeluhyvinvointitiedon keräämisellä pyritään tarjoamaan opiskelijoille oikeanlaista tukea mahdollisimman varhain, jotta ongelmia ei ehtisi ilmaantua tai ne eivät ehtisi kasaantua. Samalla opiskelija saa itselleen konkreettisen työkalun oman hyvinvointinsa seurantaan.
Kerätty tieto tarjoaa korkeakouluille ajantasaista ja vertailukelpoista dataa, jota voidaan hyödyntää myös tutkimus- ja kehittämistyössä sekä kytkeä esimerkiksi laatujärjestelmiin.
Opiskelijahyvinvointi on paitsi yksilöiden ja korkeakoulujen asia myös yhteiskunnallinen kysymys. Opiskelijoiden hyvinvointikokemuksella on merkittävä yhteys opinnoissa suoriutumiseen, valmistumiseen ja työllistymiseen. Ajantasainen ja vertailukelpoinen tieto auttaa myös päätöksentekijöitä ymmärtämään opiskelijoiden arkea ja tekemään ratkaisuja, jotka tukevat hyvinvointia pitkäjänteisesti.
Kyselyn toteutus
- Opiskelijoiden hyvinvointikysely toteutetaan marraskuussa 4Q-yhteistyökorkeakouluissa, joita ovat Diakonia-ammattikorkeakoulu, Kajaanin ammattikorkeakoulu (KAMK), Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) ja Yrkehöskolan Arcada.
- Kysely tehdään Diakissa kehitetyllä ZekkiPro-työkalulla. ZekkiPro on Diakissa kehitetty digitaalinen työkalu hyvinvoinnin itsearviointiin. Diakissa työkalu on ollut käytössä opiskelijoiden koetun hyvinvoinnin seurannassa jo vuodesta 2024.
- Kyselyyn vastataan anonyymisti ja tuloksia tarkastellaan ryhmätasolla.
Nelivuotisen 4Q-yhteistyöhankkeen tavoitteena on yhdistää korkeakoulujen asiantuntemusta, osaamista ja resursseja sekä parantaa koulutuksen saavutettavuutta ja yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Opiskelijahyvinvointikysely on osa korkeakoulujen vaikuttavuuden mallinnusta, jossa keskeistä on opiskelijoiden kokema hyvinvointi. Hanke saa rahoitusta opetus- ja kulttuuriministeriön strategiarahoituksesta vuosille 2025–2028.
Lisätietoja kyselystä:
Korkeakoulukuraattori Sanna Nyman, sanna.nyman@kamk.fi, 040 516 6848
Yliopettaja Kirsi Moisanen, kirsi.moisanen@kamk.fi, 044 7101 276